رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

طرح یاریگران زندگی در ۵۰۰ مدرسه استان قزوین اجرا شده است


9 تير, 1400 - 17:55 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خبر داد :

طرح یاریگران زندگی در ۵۰۰ مدرسه استان قزوین اجرا شده است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: طرح یاریگران زندگی با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد و صیانت و حمایت اجتماعی از بهبودیافتگان از مواد مخدر تاکنون در ۵۰۰ مدرسه استان اجرا شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام در مراسم اختتامیه طرح یاریگران زندگی که در سالن اجتماعات اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار شد با اعلام این مطلب افزود: طرح یاریگران زندگی از جمله طرح‌های تاثیرگذار برای خود مراقبتی دانش‌آموزان است که در سطح مدارس استان با هدف آموزش دانش آموزان و خانواده‌ها در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد اجرایی شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به اثرات مثبت این طرح و بازتاب خوب آن انتظار می‌رود در تمامی مدارس استان اجرایی شود.

بیدخام با اشاره به محدودیت‌هایی که شیوع کرونا برای شهروندان و به ویژه کودکان و نوجوانان ایجاد کرده است، افزود: بحث سلامت روان در شرایط فعلی و دوران پساکرونا بسیار حائز اهمیت است، بنابراین باید با رویکرد سلامت روان برنامه‌های متنوعی در حوزه نشاط اجتماعی برای دانش آموزان تدارک دیده شود تا از اختلالات روانی پساکرونا جلوگیری شود.

این مسوول با بیان اینکه باید شاهد تقویت برنامه های فرهنگی در حوزه مقابله با اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان باشیم، تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه سیار در راستای آموزش دانش آموزان با عوارض‌ و پیامدهای مصرف مواد مخدر با هماهنگی پلیس مبارزه با مواد مخدر در آگاهی بخشی به دانش آموزان و خانواده آن‌ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد مؤثر باشد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین به ضرورت آموزش ۴۴ باور غلط در حوزه اعتیاد اشاره کرد . افزود: برخی از باورهای نادرست از جمله با یکبار مصرف مواد فرد معتاد نمی‌شود و یا با مصرف مواد مخدر افراد تناسب اندام خواهند داشت و دیگر باورهای غلط نیاز به باز تعریف اعتیاد و عوارض مخرب آن در بین خانواده‌ها دارد.

وی انجام پژوهشی جهت سنجش بازخورد اولیه اجرای طرح یاریگران زندگی، بررسی چالش‌ها و نقاط ضعف و قوت و میزان موفقیت طرح در نظام مدرسه‌ای را ضروری برشمرد و اضافه کرد: ضروری است طرح یاریگران زندگی در هر شهرستان، بخش، حتی محله و مدرسه بومی سازی شود چرا که ارائه و اجرای یک طرح کلی نتیجه بخش نخواهد بود.