Skip to main content

You are here

نگاهی گذرا به دستاوردهای برجام

Error message

  • Warning: Creating default object from empty value in language_initialize() (line 499 of /home/ostanqznew/domains/ostan-qz.ir/public_html/includes/language.inc).
  • Warning: Creating default object from empty value in language_initialize() (line 499 of /home/ostanqznew/domains/ostan-qz.ir/public_html/includes/language.inc).
  • Warning: Creating default object from empty value in language_initialize() (line 499 of /home/ostanqznew/domains/ostan-qz.ir/public_html/includes/language.inc).
18 July, 2016 - 13:06 -- عابدی

نگاهی گذرا به دستاوردهای برجام

نگاهی گذرا به دستاوردهای برجام

فرامرز مرادی - مدیرکل سیاسی وانتخابات استانداری قزوین

در تمام نظام های دمکراتیک مراجعه به آراء عمومی یکی از ارکان اصلی نظام سیاسی محسوب می شود . انتخابات ابزاری است برای سنجش مشروعیت نظام و مقبولیت دولت . دولتی که در مدت زمان تبلیغات انتخاباتی برنامه های خود را اعلام می کند و بر اساس برنامه های اعلامی و چشم انداز آتی آن ،مردم دست به انتخاب می زنند. قطعاً هر دولتی به لحاظ زمانی و به فراخور شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سه دسته برنامه کوتاه مدت ،میان مدت و بلند مدت را طراحی می کند و بر اساس اولویت های اصلی کشور هر یک از برنامه ها را در دستور کار قرار می دهد .

جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم دولت تدبیر و امید نیز با توجه به سوابق سیاسی و حضور 37 ساله در هسته مرکزی و اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی و آشنایی با شرایط حساس کشور ،منطقه و جهان و آشنایی با اوضاع سیاسی و امنیتی داخلی و روابط بین الملل پا به عرصه انتخابات گذاشت و عمده تاکید خود را خروج کشور از شرایط قبل از سال 92 عنوان نمود . شرایطی که تمام صاحبنظران و تحلیل گران سیاسی واقتصادی به آن واقف بودند .

شرایطی که به لحاظ سیاسی در عرصه بین الملل ایران را در انزوا قرار داده بود . روابط با کشور های همسایه و کشور های طراز اول اروپایی به پایین ترین سطح خود رسانده بود ،شرکای ما در عرصه بین المللی یا کشورهایی بودند در آمریکای لاتین و برخی کشور های فقیر آفریقایی که روابط ما با آنها به صرفه نبود یا کشور هایی بودند که در کره جغرافیایی شناخته نشده و ما آنها را کشف کردیم.

شرایطی که به لحاظ اقتصادی کشور را در حالتی قرار داده بود که برای فروش نفت بایستی به واسطه دلالان داخلی و خارجی اقدام می کردیم و در ازای آن کالای درجه چندم و غیر ضروری وارد می کردیم . در حوزه اقتصاد داخلی نیز منابع مالی به قدری بی برنامه و باری به هرجهت هزینه می شد که توان تولید داخلی را از بین برد .

جناب آقای دکتر روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی با رعایت اصول امنیتی شرایط حاد کشور را باز نکرد و به همین اندازه بسنده کرد که برای بهبود وضعیت داخلی و خارجی تلاش هایی را انجام دهد تا کشور از بن بست گرفتار شده خارج شود.

با پایان یافتن انتخابات و پیروزی دولت تدبیرو  امید و بررسی اسناد و مدارک موجود و ضرورت اطلاع یافتن مردم از شرایط حاد و بحرانی کشور دولت اقدام به افشای پاره ای از مصائب وارده بر پیکره اقتصاد،سیاست خارجی و نظام اداری کشور نمود . در عین حال دولت در اولین گام ،همانطور که به مردم وعده کرده بود با تیمی قوی  پا به عرصه مذاکرات هسته ای با 6 کشور ابر قدرت جهان گذاشت . تیم دیپلماسی ایران به رهبری محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و با رهنمود های مقام معظم رهبری و سیاست های خردمندانه رئیس محترم جمهور و در فرایند طولانی ضمن رعایت خطوط قرمز نظام و حفظ دستاورد های هسته ای موفق به امضاء توافق نامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) شد .

متاسفانه در طول دوره زمانی مذاکرات برخی از نیرو های تند و افراطی داخلی که نه مصالح نظام و ملت را بلکه منافع  عده ای را در نظر داشتند ،سعی در اخلال مذاکرات و به شکست کشاندن آن داشتند . هدفی که در منطقه و جهان نیز برخی از کشور های ضد نظام نظیر اسرائیل و آل سعود نیز در پی آن بودند . آنها در پی در انزوا قرار دادن ایران و ادامه تحریم های ظالمانه و در نهایت به زانو در آوردن ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی بودند و مخالفان داخلی برجام نیز در پی تخریب دولت و حفظ رانت های ایجاد شده از شرایط تحریم .

خوشبختانه برجام با تمام فراز و فرودها به نتیجه رسید و متاسفانه مخالفان که در پایان راه رقابت سیاسی در انتخابات مجلس را نیز از دست رفته می دیدند همچنان بر رأی و نظر کورکورانه خود مصرند و دست از پافشاری برنمی دارند .

اگرچه مخالفان خود بهتر از هر کسی می دانند که کشور قبل از سال 92 و بهتر از آن قبل از به نتیجه رسیدن برجام چه وضعیتی داشت ولی همچنان چشمان خود را بر واقعیت بسته و درصدد فریب مردم شریف و همیشه در صحنه هستند . در اینجا  لازم است برخی از دستاوردهای برجام را برای آنها باز شمرده تا یادشان نرود که بعد از این اگر تریبونی بدست گرفتند آن را برای مردم بازگو نمایند .

دستاورد های برجام به لحاظ زمانی عبارتند از :

1-امیدواری مردم به آینده : اولین دستاورد برجام  در حوزه داخلی امیدواری مردم به بهبود شرایط کشور بود . شرایطی که با گشایش و رفع تحریم ها قابل تحقق بود و همگان خرسند از توافق برجام بودند .

2-رفع انزوای سیاسی ایران : با توافق برجام و در طول مذاکرات مشکلات روابط بین المللی ایران در عرصه بین المللی مرتفع و مجدداً زمینه ارتباط ایران با کشور های طراز اول جهان فراهم گردید .

3-انتقال بخشی از پول های بلوکه شده ایران : در سالهای تحریم برخی از مبالغ فروش نفت و گاز ایران در بانک های خارجی مسدود شده بود که با اجرای برجام مقادیر زیادی از آنها آزاد و از طریق مبادی قانونی و رسمی وارد اقتصاد کشور گردید . ویا در حال آزاد شدن از مجرای قانونی است.

4-رفع تدریجی تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای : بر اساس برجام برخی از تحریم های ظالمانه اعمال شده در زمینه بانکداری ،بیمه،کشتیرانی ،فروش تجهیزات و واردات کالا مرتفع و در حال افزایش دایره رفع تحریم هاست .

5-افزایش مشتریان نفتی و افزایش فروش نفت : با امضای برجام تعداد مشتریان نفت و گاز ایران افزایش یافته و در حال حاضر نیز در تلاش هستیم تا میزان فروش نفت را به 4 میلیون بشکه در روز برسانیم .

6-فراهم شدن زمینه سرمایه گذاری خارجی : امضای برجام امنیت سرمایه گذاری را برای کشور های طراز اول جهان در ایران فراهم نمود بطوریکه در طی یکسال گذشته و پس از امضای برجام اقتصاد دانان و سرمایه گذاران خارجی برای بررسی شرایط سرمایه گذاری در ایران وارد کشور شده اند و حتی به استان های پیرامونی نیز سفر کرده اند .

7-امید به افزایش درآمد های غیر نفتی : علاوه بر تحقق درآمد های نفتی با افزایش مناسبات و روابط بین الملل می توان به صادرات غیر نفتی به کشور های همسایه و جذب گردشگر  و افزایش در آمد حاصل از آن نیز بعنوان دستاورد برجام یاد کرد .

اما نکته دیگری که لازم است به آن اشاره کنیم اینست که مخالفان مدام دولت را به جهت تکیه و تاکید صرف بر برجام متهم می کنند که امری نادرست و مذمون است . دولت در عرصه داخلی نیز موفق به مهار تورم شده است . نکته ای که اگر همچنان ادامه می یافت تاثیر بسیار مخربی بر اقتصاد کشور و زندگی مردم می گذاشت . موفقیت دیگر دولت بحث انضباط مالی است ،انضباط مالی و اصلاح ساختار مالی کشور نیز تا حدودی موجبات ناراحتی عده ای رانت خوار را فراهم کرده است ولی در مجموع اثرات مثبت آن بر ساختار نظام اقتصادی بسیار بیشتر از منافع عده قلیلی رانت خوار است .

در پایان لازم است به منتقدان برجام که یقیناً  بیشتر آنها دلسوزان نظام هستند  این نکته را باید یاد آوری نمود که به جای تخریب دولت و پاشیدن بذر یأس و نا امیدی بهتر است  دستان حمایت گر خود را پشت دولت قرار دهید و چوب ها را از لای چرخ های نظام بیرون بکشید تا چرخش آن روانتر شده و در سایه آن زندگی و معیشت مردم بهبود یابد . اگرچه اینکار چندان به مذاق شما خوش نیاید ولی منافع نظام و ملت را در نظر بگیرید و شکست در عرصه سیاسی را آنهم از مردم ،بپذیرید . هرچند ماهم اذعان داریم وضعیت اقتصادی مردم در پسا برجام خیلی تغییر نیافته است اما مردم در سایه این دولت وبرجام امید به بهبود دارند پس بیایید دست به دست هم دهیم وبه امید افزایی مردم کمک کنیم تا همچنان  نظام  مقدس جمهوری اسلامی ایران  تحت رهیریهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب مقام عظمای ولایت امام خامنه ای(دامت توفیقاته) در جهان بدرخشد.انشالله.