Skip to main content

You are here

برگزاری دوره های آموزشی مهارت محور در محلات کم برخوردار استان

Error message

  • Warning: Creating default object from empty value in language_initialize() (line 499 of /home/ostanqznew/domains/ostan-qz.ir/public_html/includes/language.inc).
  • Warning: Creating default object from empty value in language_initialize() (line 499 of /home/ostanqznew/domains/ostan-qz.ir/public_html/includes/language.inc).
  • Warning: Creating default object from empty value in language_initialize() (line 499 of /home/ostanqznew/domains/ostan-qz.ir/public_html/includes/language.inc).

3 October, 2021 - 22:00 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خبر داد :

برگزاری دوره های آموزشی مهارت محور در محلات کم برخوردار استان

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری از برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان و مهارت محور ویژه زنان سرپرست خانوار در مناطق کم برخوردار استان خبر داد .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،


مریم بیدخام در  مراسم افتتاح کارگاههای  آموزشی مهارت محور گفت: دوره‌های آموزشی رایگان و مهارت محور ویژه زنان سرپرست خانوار و دختران بازمانده از تحصیل در جهت توانمندسازی زنان دارای مشکل معیشتی اجرایی شده است، شرکت‌کنندگان پس از پایان دوره موردحمایت قرار می‌گیرند و اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود.

 وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در مناطق کمتر توسعه‌یافته استان قزوین وجود دارد مشکل معیشتی و اقتصادی است که به‌تبع آن بستری از آسیب‌های اجتماعی ایجاد می‌شود.

وی افزود: دوره‌های آموزشی مهارت محور ویژه زنان سرپرست خانوار و دختران بازمانده از تحصیل در جهت شناسایی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و زنان دارای مشکل معیشتی اجرایی شده است، در طرح‌های قبلی سازمان‌های مردم‌نهاد در محلات حضور پیدا و افراد را شناسایی می‌کردند و این طرح در فضاهای موجود مانند حسینیه و پایگاه‌های بسیج انجام می‌شد اما در این طرح آموزشها در مراکز آموزشگاههای فنی و حرفه‌ای استان مستقر در محلات کم برخوردار استان اجرا می شود 

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری قزوین اظهار کرد : تاکنون ۱۴ محله و زنان دارای مشکل معیشتی که در این محلات ساکن هستند شناسایی‌ شده است، برخی از این زنان تحت‌ پوشش کمیته امداد قرار دارند و برخی نیز نیازمند حمایت هستند.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله اول 4 دوره آموزشی کاربردی خیاطی، سفالگری، چرم‌دوزی و قالی بافی در نظر گرفته شده و در مراحل بعدی آموزش‌ها بر اساس نیاز سنجی در محلات خواهد بود  تلاش ما این است که دوره‌ها کاملاً کاربردی باشد برای مثال دوره آموزش خیاطی کاملاً مهارت محور و کاربردی است، فرد پس از پایان دوره می‌تواند چادر، مقنعه و لباس خانگی بدوزد و در کمترین زمان ممکن برای خود شغلی ایجاد کند.

بیدخام یادآور شد: اعتبار این طرح از طریق اعتبارات سازمان اجتماعی کشور تأمین‌شده و شرکت در کلاس رایگان است، در پایان نیز به شرکت‌کنندگان گواهینامه داده می‌شود که بتوانند جواز کسب بگیرند و به فعالیت بپردازند، در ادامه این طرح قرار است که تسهیلات ارزان‌قیمت یا وام بلاعوض پرداخت شود، همچنین دوره‌های آموزشی بازاریابی و برند سازی نیز در ادامه برگزار می‌شود تا این افراد بتوانند وارد بازار کار شوند و در صورت توان به یک کارآفرین تبدیل شوند.
وی با تاکید بر اینکه امتیاز برگزاری این دوره های آموزشی آموزش در آموزشگاه رسمی با ارایه مدرک فنی و حرفه ای است یادآور شد : این دوره ها صرفا آموزش نیست بلکه بازاریابی ، برند سازی و رسیدن به اشتغال پایدار از جمله مهمترین اهداف برگزاری رایگان این دوره ها می باشد .

وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در اجرا و مشارکت این برنامه همکاری خوبی با ما داشته است در واقع برگزاری این دوره‌های آموزشی با مشارکت جهاد دانشگاهی  در آموزشگاههای سطح استان صورت گرفته است، همچنین کمیته امداد خمینی افراد نیازمند را شناسایی و معرفی کرده و در ادامه نیز در پرداخت تسهیلات برای ایجاد شغل پایدار همراهی می‌کند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری قزوین یادآور شد: بانوانی که دارای مشکل معیشتی هستند و تمایل دارند در این دوره‌های آموزشی شرکت دارند می‌توانند از طریق کمیته امداد پیگیری کنند همچنین اگر تحت پوشش کمیته امداد قرار ندارند می‌توانند از طریق مرکز آموزش جهاد دانشگاهی و دفتر اجتماعی استانداری پیگیری کنند؛ ما معتقد هستیم که هرچقدر تلاش کنیم و محلات کمتر توسعه‌یافته و حاشیه‌نشین استان را شناسایی و حمایت کنیم آسیب‌های اجتماعی به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.
گفتنی است این مراسم صبح امروز  با حضور حق گویان مدیر کل کمیته امداد استان ، دهقانی معاون اشتغال کمیته امداد ، مولاوردی معاون جهاد دانشگاهی استان و با حضور بانوان شرکت کننده برگزار شد .مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری از برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان و مهارت محور ویژه زنان سرپرست خانوار در مناطق کم برخوردار استان خبر داد .